Kadınlar Komisyonumuzun Dolmabahçe Sarayı Gezisi

27 Nis 2012

28.03.2012 Tarihinde Kadınlar Komisyonumuz tarafından Dolmabahçe Sarayı’na kültürel gezi düzenlendi. Kültürel gezi rehber eşliğinde selamlığı gezmekle başladı. Hanımlar bütün dikkatini sarayın muazzam atmosferine kaptırmışken bir yandan da rehberimizin anlattıklarını hayranlıkla dinlediler. Selamlık gezisinin ardından haremliğe geçen bayanlar, burada en çok Atatürk’ün odasından etkilendiler.

Dolmabahçe Sarayı, Avrupa sanatı üslûplarının bir karışımı olarak 1843-1856 yılları arasında inşa edilmiştir. Sultan Abdülmecit’in mimarı Karabet Balyan’ın eseridir. Bulunduğu mevkinin coğrafî güzelliği, mîmârî görünüşü iç ve dış dekorasyon zenginliği ile muhteşem olan Dolmabahçe sarayı, pek çok târihî hâdiselere sahne olmuştur. Osmanlı sultanlarından altı pâdişâh bu sarayda oturmuştur.

Saray gezisinden sonra öğle yemeği için İstanbul BŞB’ nin Arnavutköy Sosyal Tesislerine geçen bayanlar burada ikram edilen muhteşem menüyü tattıktan sonra, boğazın eşsiz manzarasını seyrederken çaylarını ve kahvelerini yudumladılar. Düzenlenen organizasyondan dolayı memnuniyetlerini dile getiren Kayserili bayanlar yeni etkinliklerde buluşmak üzere sözleşip, mutlu bir şekilde boğazdan ayrıldılar.